W Donbasie – na Donbasie

Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna: w Donbasie czy na Donbasie?
Dziękuję,
Z poważaniem
Kamila
Zgodnie z regułami składniowymi nazwy terytoriów autonomicznych (kontynentów, państw, miast itp.) łączą się z przyimkami w (z czasownikami niewskazującymi na ruch – w Polsce, w Europie, w Płocku) oraz do (z czasownikami ruchu – do Polski, do Europy, do Płocka), natomiast nazwy obszarów stanowiących części innych obszarów (dzielnic, regionów itp.) – z przyimkiem na (zarówno z czasownikami niewskazującymi na ruch – Mieszkam na Ochocie, Pracował na Retkini, Spędzała wakacje na Mazurach, jak i z czasownikami ruchu – Jadę na Śląsk, Jadę na Targówek).
Donbas jest nazwą regionu, a zatem zgodnie z przywołaną tu zasadą powinniśmy mówić: Mieszkam na Donbasie, Jadę na Donbas. Praktyka jednak jest inna – zdecydowana większość użyć zarejestrowanych przez Narodowy Korpus Języka Polskiego to w Donbasie, choć w nazwie polonijnej instytucji działającej w tym regionie występuje już na (Towarzystwo Kultury Polskiej na Donbasie).
Moim zdaniem wzorcowa (staranna, zalecana) jest konstrukcja z przyimkiem na (Jadę na Donbas, Byłem na Donbasie), natomiast ta usankcjonowana przez uzus (Jadę do Donbasu, Byłem w Donbasie) ma charakter potoczny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski