W analizowanym okresie

Czy sformułowanie w analizowanym okresie... jest poprawne językowo? Moim zdaniem nie analizuje się okresu, tylko przeprowadza analizę danych z jakiegoś wybranego okresu, okresu, wybranych lat według jakiegoś klucza.

Moje pytanie jest inspirowane bardzo częstym używaniem tego zwrotu w tekstach naukowych lub mających takie ambicje. Z pewnymi błędami dzieje się tak jak z kłamstwem, powtarzane wielokrotnie staje się prawdą, a w przypadku wielu zwrotów pewnego rodzaju mądrostką.

W wyrażeniu w analizowanym okresie nie ma nic złego. Jeżeli przeprowadzamy jakieś badania, które obejmują jakiś przedział czasowy, to taki skrót myślowy nie jest niewłaściwy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski