W cieniu (czegoś)

W jednym z czasopism branżowych stwierdzono, że wyrażenie W cieniu medialnego szumu wokół popularnych start-upów rodzą się w Polsce firmy, które po cichu i bez żadnego rozgłosu budują swoją pozycję zarówno na rodzimym, jak i międzynarodowym rynku.

Mam pytanie, zatem w jakich sytuacjach dopuszczalne jest użycie takiej konstrukcji w cieniu czegoś.
Wyrażenie w cieniu wchodzi w skład frazeologizmu ktoś- jest (pozostaje itd.) w cieniu innej osoby znaczącego ‘ktoś jest uważany za kogoś mniej wartościowego niż ta osoba; ktoś jest mniej dostrzegany, ponieważ wszyscy zwracają uwagę na tę drugą osobę’. W podanym zdaniu nie jest realizowane to znaczenie, a połączenie w cieniu łączy się z czasownikiem rodzić się i nazwami szum (medialny) oraz firma.
Można też uznać, że zdanie W cieniu medialnego szumu wokół popularnych start-upów rodzą się w Polsce firmy… zawiera doraźną metaforę firmy rodzą się w cieniu szumu, jednak nie należy uznać ją za udaną, bo trudno sobie wyobrazić szum cienia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski