w czy na?

Które określenie (czy oba) jest poprawne: inwazja turecka w Syrii czy inwazja turecka na Syrię?

Dziękuję

Oba wyrażenia są poprawne, ale każde ujmuje opisywane zdarzenie z nieco innej perspektywy. Inwazja na Syrię ukazuje państwo dokonujące inwazji jako zewnętrzne wobec Syrii, natomiast inwazja w Syrii wskazuje jedynie na miejsce (obiekt) inwazji.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski