W czyichś szeregach

W swoich szeregach – nie lubię tego wyrażenia, ale interesuje mnie jego pochodzenie.
Wyrażenia w (czyichś) szeregach / w szeregach (czegoś) używamy po to, by wskazać przynależność (niekoniecznie formalną) kogoś do jakiejś instytucji, organizacji, grupy ludzi itd. Jego źródłem jest jedno ze znaczeń słowa szereg – ‘oddziały wojska, wojsko’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski