W czym można uczestniczyć?

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć, której formy rzeczownika użyć w następującym zdaniu: „Prezydent uczestniczy w podpisaniu / podpisywaniu traktatu lizbońskiego”. Wydaje mi się, że uczestniczyć (w czasie teraźniejszym) można tylko w robieniu czegoś, nie w zrobieniu – czy faktycznie tak jest?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Niezupełnie jest tak, jak Pani napisała. Mogę uczestniczyć w zgromadzeniu, choć słowo zgromadzenie pochodzi od dokonanego czasownika zgromadzić się, myślę, że mógłbym też uczestniczyć w podpisaniu czegoś. Gdybym usłyszał, że czeka mnie uczestnictwo w podpisywaniu jakiegoś dokumentu, to pomyślałbym z obawią, że procedura składania podpisów będzie długo trwać lub powtarzać się. Czasowniki niedokonane podkreślają bowiem trwanie akcji lub jej nawroty, a czasowniki dokonane uwydatniają jej moment końcowy, rzadziej – jak w wypadku zakochać się – początkowy.
Mirosław Bańko, PWN