W oparciu o

 
W oparciu o
16.03.2018
Co Państwo sądzą o używaniu zwrotu w oparciu o w tekstach naukowych? Czy należy zastępować je wyrażeniami opierając się na albo na podstawie?
Wyrażenie w oparciu o budzi wątpliwości poprawnościowe przede wszystkim dlatego że powstało z konstrukcji opierać się o coś, która odnosi się nie do zjawisk abstrakcyjnych, lecz do czynności fizycznych. Mówimy, że ktoś opiera się o parapet, blat, krzesło itd. – oznacza to, że osoba ta stała, siedziała lub leżała w taki sposób, że częściowo stykała się z parapetem, blatem, krzesłem itd., dzięki czemu nie mogła się osunąć, upaść itd. Dlatego niepoprawne są zdania, w których konstrukcja opierać o coś odnosi się do abstraktów (np. teza była oparta o badania, film był oparty o książkę). W tej drugiej sytuacji używamy zwrotu oprzeć na (teza była oparta na badaniach, film był oparty na książce). A zatem i wyrażenie w oparciu o połączone z nazwami abstrakcyjnymi (w oparciu o wyniki, o badania itd.) nie jest zalecane. Pojawia się ono często w tekstach urzędowych (w oparciu o decyzję…) i w nich chyba najmniej razi. W tekstach naukowych pisałabym na podstawie… czy opierając się na… .
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!