W sali czy na sali?

W sali czy na sali?
17.10.2018
17.10.2018
Dzień dobry. Bardzo dawno temu czytałem u Was, że można powiedzieć i na sali, i w sali. Pytam jak to wygląda na dziś np. w najnowszych słownikach itd.: obie formy są poprawne jak rękami /rękoma czy jeśli ktoś powie albo napisze na sali to znaczy, że popełnia błąd i
należy go poprawić, bo np. miejsca zamknięte mają przyimek na, a otwarte w, choć przecież jest na poczcie i w parku, więc są wyjątki i pewnie ich dużo jest?
Bez wątpienia poprawna jest forma w sali (a z czasownikami ruchu: do sali):
W sali było 20 osób.
W sali stały tylko krzesła.
Chory leżał w sali na końcu korytarza.
W sali było głośno.
Nauczyciel wszedł do sali przed dzwonkiem.
Wyrażenie na sali (a z czasownikami ruchu: na salę) używane jest w odniesieniu do szczególnych pomieszczeń: sali gimnastycznej (Padał deszcz, więc mecz został rozegrany na sali), sali rozpraw (Sędzia wyłączył jawność rozprawy, więc na sali byli tylko powód i pozwany ze swoimi pełnomocnikami) i sali chorych (Pacjent już wrócił na salę) – wówczas są akceptowalne. O wiele mniejszą aprobatą cieszą się już zdania typu: Wykładowca wszedł na salę, a zdanie Dzieci czekały na nauczyciela na sali jest całkowicie błędne.
Jak widać, nie ma ścisłych reguł, które by wskazywały na zakres łączenia przyimka na z wyrazem sala – o tym, czy dana konstrukcja jest akceptowalna, decyduje na ogół zwyczaj językowy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego