W sali czy na sali?

Dzień dobry. Bardzo dawno temu czytałem u Was, że można powiedzieć i na sali, i w sali. Pytam jak to wygląda na dziś np. w najnowszych słownikach itd.: obie formy są poprawne jak rękami /rękoma czy jeśli ktoś powie albo napisze na sali to znaczy, że popełnia błąd i
należy go poprawić, bo np. miejsca zamknięte mają przyimek na, a otwarte w, choć przecież jest na poczcie i w parku, więc są wyjątki i pewnie ich dużo jest?
Bez wątpienia poprawna jest forma w sali (a z czasownikami ruchu: do sali):
W sali było 20 osób.
W sali stały tylko krzesła.
Chory leżał w sali na końcu korytarza.
W sali było głośno.
Nauczyciel wszedł do sali przed dzwonkiem.
Wyrażenie na sali (a z czasownikami ruchu: na salę) używane jest w odniesieniu do szczególnych pomieszczeń: sali gimnastycznej (Padał deszcz, więc mecz został rozegrany na sali), sali rozpraw (Sędzia wyłączył jawność rozprawy, więc na sali byli tylko powód i pozwany ze swoimi pełnomocnikami) i sali chorych (Pacjent już wrócił na salę) – wówczas są akceptowalne. O wiele mniejszą aprobatą cieszą się już zdania typu: Wykładowca wszedł na salę, a zdanie Dzieci czekały na nauczyciela na sali jest całkowicie błędne.
Jak widać, nie ma ścisłych reguł, które by wskazywały na zakres łączenia przyimka na z wyrazem sala – o tym, czy dana konstrukcja jest akceptowalna, decyduje na ogół zwyczaj językowy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski