W szkole na stole…

Szanowna poradnio!
Proszę o pomoc w kwestii przecinka. W Zasadach interpunkcji S. Jodłowskiego znalazłam dwa przykłady:
1. W kuchni, na kredensie, leżał ementaler.
2. Na podwórzu przy studni leżał stos cegieł.

Czy w przypadku podobnych konstrukcji lepiej przecinki postawić, czy nie? Dziękuję za wyjaśnienie.
Z poważaniem
Katarzyna Rajko
Odpowiedź na Pani pytanie zawiera par. [383], punkt d, Wielkiego słownika ortograficznego PWN (dostępnego też na stronie WWW). Wynika z niego, że w obu zdaniach drugi okolicznik należy wydzielić przecinkami, ponieważ jest on „bliższym określeniem pierwszego”. To rozstrzygnięcie nie jest jednak zgodne z powszechnym zwyczajem językowym. Na przykład w Narodowym Korpusie Języka Polskiego na kilkanaście przykładów ciągu w kuchni na stole ani jeden nie zawiera przecinka, nie ma też przecinka w NKJP w konstrukcjach typu w książce… na stronie. Myślę zresztą, że i w moim poprzednim zdaniu nieobecność przecinka między w NKJP a w konstrukcjach typu nikogo nie zdziwi, a przecież idąc za wskazaniem WSO, należałoby uznać, że zrobiłem błąd interpunkcyjny.
W podsumowaniu mogę stwierdzić, że oba Pani zdania są bardzo dobre i że nie byłyby wcale gorsze, gdyby z pierwszego w z nich przecinki usunąć, a do drugiego je wstawić. Nie podejmuję się tutaj szukać odpowiedzi na pytanie, czy usunięcie albo dostawienie pary przecinków w zdaniach takich jak tu rozważane może mieć wpływ na ich sens, widać jednak, że zwykle jedyna różnica polega na innej segmentacji i sugerowanej przez nią innej interpretacji głosowej.
Na koniec przypomnę wiersz, którego autor używał przecinków, ale w następującym fragmencie – należącym do tematu niniejszej porady – nie czuł takiej potrzeby:
W szkole
Na stole
Stał globus…

Co potem się działo, każdy pamięta, a wątpliwe, żeby obecność przecinków mogła zapobiec nieszczęściu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski