W te wakacje czy w zeszłe wakacje?

Mam pytanie odnośnie określeń w te wakacje oraz w zeszłe wakacje. Wraz z partnerką nie możemy dojść do jednoznacznego wniosku. Czy wariant pierwszy określa te wakacje które nadchodzą, czy te, które minęły? I czy drugi wariant określa wakacje które minęły w tym roku, czy w zeszłym?
Wyrażenie w te wakacje (podobnie: w tę niedzielę itd.) może oznaczać zarówno te wakacje (niedzielę itd.), które już minęły, jak i te, które dopiero nastąpią, a o odczytaniu sensu zdania decyduje kontekst: W te wakacje nigdzie nie wyjechaliśmy, W te wakacje pojedziemy w góry (podobnie: W tę niedzielę musiałem iść do pracy, W tę niedzielę będziemy siedzieć w domu). Oczywiście, nie jest możliwe użycie w jednej wypowiedzi wyrażenia w te wakacje w dwóch odniesieniach. Jeśli chcemy powiedzieć o wakacjach przeszłych i tych, które dopiero nastąpią, to używamy dwóch różnych konstrukcji (np. W zeszłe wakacje nigdzie nie wyjechaliśmy, ale w te wyjedziemy). Wyrażenie w zeszłe wakacje odnosi się do tych, które właśnie minęły.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski