W trasie a na trasie

Szanowni Państwo,
nurtuje mnie kwestia użycia przyimków w zdaniu Najlepszy sposób, aby pozostać w/na trasie…. Czy istnieje jakaś różnica znaczeniowa pomiędzy w trasie lub na trasie?

Dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam
Czytelniczka
Wyrażenia w trasie używamy chyba jedynie w odniesieniu do podróży artysty (głównie muzyka), w czasie której daje on koncerty lub przedstawienia – Cały rok byliśmy w trasie, Zaprzyjaźniliśmy się w trasie, …w trasie bierze udział Zbigniew Namysłowski (cytat z NKJP), …spędził z nimi czas w trasie po Anglii (jw.), Słowiki z Poznania w trasie po Europie (jw.).

Wyrażenie na trasie jest zaś typowym połączeniem przyimka na z rzeczownikiem trasa w znaczeniu ‘szlak komunikacyjny’ (wypadek na trasie do Wrocławia, Pociąg kursuje na trasie Kraków – Katowice) i ‘droga do przebycia’ (przeszkody na trasie narciarskiej).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski