WP

Witam. Moje pytanie dotyczy skrótów grzecznościowych. Dlaczego skrót WP (Wielmożna Pani) piszemy bez kropek?
Skrótowce – nie tylko WP, ale też np. PAN i USA – z zasady piszemy bez kropek. Do 1957 roku ortografia pozostawiała nam swobodę wyboru: kto chciał, pisał z kropkami, kto nie chciał – pomijał kropki. Dzisiaj wyboru nie ma, a dostawienie kropki jest traktowane jako błąd.
Nawiasem mówiąc, WP to nie tylko Wielmożny Pan i Wielmożna Pani, ale także Wojsko Polskie, Wydawnictwo Poznańskie, a nawet Wyścig Pokoju (za Słownikiem skrótów i skrótowców J. Podrackiego, PWN, 1999).
Mirosław Bańko, PWN