WSIiZ

Jak prawidłowo odmieniamy skrótowiec WSIiZ (Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia)?

Szanowny Panie,

skrótowiec ten w wymowie kończy się na [t], a zatem przy odmianie trzeba pamiętać o obocznościach tematycznych. Cała odmiana wygląda następująco:

M. WSIiZ,

D. WSIiZ-etu,

C. WSIiZ-etowi,

B. = M.

N. WSIiZ-etem,

Ms. WSIiZ-ecie.

Taki zapis zaleca WSO. Niektóre wydawnictwa poprawnościowe (np. Słownik skrótów i skrótowców J. Podrackiego, PWN, Warszawa, 1999) za równorzędną uznają pisownię oddzielającą samą końcówkę  gramatyczną od skrótowca, traktowanego jako temat. Wówczas dopełniacz, celownik i narzędnik przybierają  postacie: WSIiZ-u, WSIiZ-owi, WSIiZ-em. W miejscowniku, w którym dochodzi do wymiany [t] na [ć], należy potraktować formę kończącą się na literze z jako część tematu, co sprowadza się do tego, że zapiszemy: WSIiZ-ecie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski