Wariantywność

Dzień dobry, mam następujące pytanie: istnieją rzeczowniki które w czasie odmiany przez liczbę i przypadki mogą mieć dwie poprawne formy w jednym przypadku i liczbie, przykładami są bitw/bitew, wraka/wraku czy niemal cała odmiana słowa Rzeczpospolita. Czy istnieje jakiś termin w gramatyce lub lingwistyce który opisuje takie zjawisko? Czy istnieją jakieś rzeczowniki które mogą mieć trzy lub więcej poprawnych form?

Szanowny Panie,

termin, o który Pan pyta, to wariantywność fleksyjna, a formy typu bitw/bitew to warianty fleksyjne. Wariantywność (czyli występowanie wariantów – równoległych form) dotyczy nie tylko fleksji, ale też innych podsystemów języka (wówczas mówimy o wariantach ortograficznych, fonetycznych, składniowych czy leksykalnych).

Nie udało mi się znaleźć rzeczowników, które mają po trzy warianty jakiejś formy.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski