Warszawa Centralna

Szanowni Państwo,
mam pytanie odnośnie nazw: Łódź Główna, Opole Główne czy Szczecin Główny. Trochę o tym myślałem i doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak. Wydaje mi się, że określenie po nazwie miasta nie należy logicznie do samego miasta, (bo gdzieś jest inna Łódź? poboczna?), ale sam zwrot jest skrótem Łódź dworzec Główny i samo określenie opisuje dworzec/stację, a nie miasto. Tak więc, czy zwrot Łódź Główna jest poprawna, czy może zawsze określenie powinno mieć jeden rodzaj.
Wyrażenia typu Szczecin Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Łódź Kaliska odnoszą się – jak Pan zauważył – do stacji kolejowych. Nie są to nazwy dzielnic, lecz właśnie stacji. Taka forma ich nazywania w polszczyźnie się utrwaliła i nie ma w tym nic złego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski