Warszawa – stolica Polski

Jedna z porad (odp. J. Grzenia) brzmi: „W podanych przykładach wyraz to występuje w funkcji łącznika (…). Nie postawimy więc przecinka w zdaniach «Błędy ortograficzne to rzadkość» (…)”. Tymczasem w Słowniku ortograficznym PWN ([398], s. 147) jest napisane: „Myślnik może być również użyty zamiast domyślnych czasowników jest, przed zaimkiem to – wprowadzającym orzecznik, np. «Warszawa – to stolica Polski»”. Czy obie wersje zapisu (z myślnikiem i bez) są poprawne, czy tylko opcja z myślnikiem?
Można napisać „Warszawa to stolica Polski”, jak również „Warszawa – to stolica Polski”. Drugi wariant jest nacechowany i powinien się czymś tłumaczyć. Może piszący chce osiągnąć jakiś efekt retoryczny? Jeśli ktoś nie jest pewien, po co używa myślnika w takich zdaniach, nie powinien tego robić.
Myślnik jest oczywiście pożądany w wypowiedzeniach, w których nie ma ani czasownika łącznikowego, ani zastępującego go słówka to, np. „Warszawa – stolica Polski”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski