Wątpliwy przecinek w WSO

W WSO pojawia się zdanie: Dwukropek powinniśmy postawić, jeśli w zdaniu występuje podmiot szeregowy, a orzeczenie ma formę liczby mnogiej, i gdy (…). Zastanawia mnie obecność przecinka przed i gdy. Czy chodzi o zamknięcie frazy a orzeczenie…? Wydawało mi się, że frazy wprowadzane przez spójniki współrzędne nie wymagają drugiego przecinka.
Podobnie: Krótkie wyrażenia mające formę zdań głównych, zaś faktycznie będące składnikami pozazdaniowymi(,)? należy (…). Jak być powinno?
Przecinek zamykający jest konieczny wówczas, gdy spójnik a przyłącza zdanie lub wyrażenie uzupełniające wcześniejszą informację oraz gdy spójnik zaś przyłącza zdanie nawiązujące do wcześniejszego kontekstu. Bierze się to stąd, że elementy wypowiedzenia wprowadzane tego typu spójnikami nie są zwykle równoważne w stosunku do elementów je poprzedzających, lecz mają wyraźnie charakter pomocniczy, uboczny bądź objaśniający.
Adam Wolański