Wdowa

Zapytanie o poprawne użycie określenia wdowa. Czy po śmierci byłego męża, jego była żona (nadal rozwódka) może używać określenia swojego stanu cywilnego jako "wdowa"?

Jeśli kobieta się rozwiodła, to jest rozwódką, niezależnie od tego, czy jej były mąż żyje, czy nie. Mógł on przecież drugi raz się ożenić i umrzeć w trakcie drugiego małżeństwa – wówczas wdową po nim będzie jego druga żona. Być może przepisy regulują tę sprawę inaczej, poradnia językowa opisuje sposób użycia słów w języku ogólnym (nie zaś specjalistycznym).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski