We wtorek

Chciałbym zapytać o pisownię przyimka z/ze i w/we przed wyrazami rozpoczynającym się na w. Naturalniejsze wydaje mi się zapisywanie we wtorek czy ze wtedy, ale wiele osób twierdzi, że to błąd w piśmie i dozwolony jest co najwyżej jako regionalizm w mowie.

Form przyimków we i ze używamy zarówno w mowie, jak i w piśmie.

We używamy w połączeniu z wyrazami zaczynającymi się od spółgłoski [w] lub [f], po której następuje inna spółgłoska (we wtorek, we Wrocławiu, we Fromborku). Czasami pojawia się też przed wyrazami, które na początku mają dwie inne spółgłoski, np. we środę, we czwartek (obok także poprawnych: w środę, w czwartek). Na południu Polski używa się jej także z wyrazami, w których po spółgłosce w lub f występuje samogłoska (we wodzie).

Formy ze używamy przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski: [s], [z], [ś], [ź], [ż] (zapisywanej też jako rz), [sz], po której następuje inna spółgłoska (ze stadionu, ze zmęczenia, ze żniwami). Występuje też przed wyrazami rozpoczynającymi się od kilku spółgłosek (ze Lwowa, ze mną). Na południu Polski pojawia się też przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski [z], [s], [ż], [ś] (ze sokiem, ze Żywca).

Tak więc konstrukcja ze wtedy jest niepoprawna.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski