Węgry

Jak jest z łączliwością Węgier? Wiadomo, że jedziemy na Węgry, ale czy tak samo jest z dzwonieniem? Ile kosztuje minuta rozmowy z Polski na Węgry (czy do Węgier)? Nie mam połączenia z Polski do Węgier czy na Węgry?
Gdybyśmy dzisiaj ustalali, z jakim przyimkiem odwiedzić Węgry, pewnie byśmy jechali do Węgier. To na Węgry jest stare, tradycyjne, pokazuje, że Węgry były raczej dla nas obszarem niż państwem, do którego się jechało. Wtedy nie dzwoniło się na takie odległości. Stąd też dziwniejsze jest dzwonienie na Węgry od jazdy na Węgry. Może zatem dzwonić do Węgier, jak do Grecji? Myślę, że w każdym razie nie powinniśmy uważac tego za błąd, choć ja byłbym za dzwonieniem na Węgry, a także na Litwę czy na Ukrainę. Jednak o połączeniu powiedziałbym raczej z Polski do Węgier – dla mnie decyduje tu większy stopień „statyczności”, nie zaś ukierunkowanego ruchu, który mamy w jechaniu, a także w dzwonieniu.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski