Wernisaż

Dzień dobry!

Moje pytanie dotyczy poprawności użycia wyrazu wernisaż. Skoro wernisaż to otwarcie wystawy, to które użycie jest poprawne?

1. Wernisaż wystawy malarstwa .....

2. Wernisaż malarstwa ...

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Szanowna Pani,

dla uściślenia: wernisaż to 'uroczyste otwarcie wystawy'. Najwłaściwsze są użycia typu: wernisaż malarstwa, wernisaż rzeźby, ale coraz częściej pojawiają się także: wernisaż wystawy malarstwa, wernisaż wystawy znaczków itd., notowane przez słowniki współczesnej polszczyzny (Wielki słownik języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN, wersja cyfrowa; Wielki słownik języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego). Na pewno błędne jest łączenie słowa wernisaż z przymiotnikiem uroczysty.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski