Weronika, Dominika

Na którą sylabę powinien przypadać akcent w imionach typu Weronika czy Dominika. Ja akcentuję tak jak w kościele, czyli na 3-cią od końca, zaś wszyscy wokół mnie akcentują na 2-gą od końcu. Kto ma rację?
Dziękuję z góry i serdecznie pozdrawiam.
Akcent na trzeciej sylabie od końca jest recesywny. Wydawnictwa poprawnościowe wciąż zalecają go w rzeczownikach zapożyczonych z łaciny lub za jej pośrednictwem, między innymi w nazwach dyscyplin naukowych na -ika, -yka, jak LOgika i mateMAtyka. Choć reguła ta dotyczy też imion Dominika i Weronika, żaden ze słowników poprawnej polszczyzny nie wypowiada się bezpośrednio na temat ich wymowy, skąd można wnosić, że akcent paroksytoniczny (na przedostatniej sylabie) autorzy słowników uznali za poprawny, a przynajmniej dopuszczalny. Zresztą, jak Pan zauważył, także zwyczaj językowy każe akcentować weroNIka, domiNIka. W tej sytuacji akcentowanie w wyrazach tych trzeciej sylaby od końca (tzw. akcent proparoksytoniczny), choć uzasadnione etymologicznie, wydaje się manieryczne.
Mirosław Bańko