Westerplatte

Ze szkoły podstawowej (kilkanaście lat temu) wyniosłem wiedzę, że powinno się mówić [westerplate], a nie [westerplat-te]. Dlatego teraz wprost nie mogę słuchać, w jaki sposób nazwę Westerplatte wymawiają dziennikarze (głównie oni). Rzadko który z nich mówi o Westerplatte przez jedno t, za to większość niemożliwie celebruje końcówkę, aby jak najwyraźniej było słychać podwójne t. Czy powinno się tak mówić?
Słowniki poprawnej polszczyzny PWN zalecają taką wymowę jak Pana polonistka. Pismo jednak stało się wzorem wymowy dla wielu osób, stąd zbyt dokładne wzorowanie się na zapisie w wypadku nazwy Westerplatte.
Mirosław Bańko, PWN