Wesz

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać o prawidłową odmianę słowa wszy (w liczbie mnogiej). Czy w dopełniaczu i bierniku liczby mnogiej powinna ona brzmieć wszy? Spotkałam się bowiem z uwagą, że właściwa wersja to wesz. Przykładowo: Po pozbyciu się wszy (wesz?) u domowników (…).

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Rzeczownik wesz w liczbie mnogiej ma następujące formy: M. te wszy, D. tych wszy, C. tym wszom, B. te wszy, N. tymi wszami, Ms. (o) tych wszach.
Być może osoba, która mówiła o poprawności formy wesz, miała na myśli biernik liczby pojedynczej, w którym zamiast poprawnej wesz (Widzę jedną wesz) często pojawia się błędna *wszę (*Widzę jedną wszę). Podobnie: tylko wesz jest poprawna w mianowniku (wielka wesz), a nie często używana *wsza (*wielka wsza).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski