Weź się umyj

Szanowni Państwo!
Pytanie dotyczy slowa weź używanego w formie „Weź to zrób”, „Weź otwórz te drzwi”, „Weź się umyj”. Zdaję sobie sprawę, że jest to stara forma językowa, ale często stosowana obecnie w potocznym jezyku. Czy jest ona dopuszczalna?
W potocznym języku na pewno tak. Potocznie używa się też zwrotu wziąć i…, którą w Innym słowniku języka polskiego PWN zilustrowano przykładem: „Wiesz, jak ten cham się zachował? Wziął i odwócił się do nas tyłem”.
Mirosław Bańko, PWN