Wiater

Bardzo proszę o odpowiedź, jak prawidłowo należy odmieniać nazwisko Wiater. Kolega w pracy nazywa się Wiater i niektórzy odmieniają to nazwisko: kogo, czego? Wiatera. Dla mnie brzmi to sztucznie. Nie wiem czy mam rację, ale wydaje mi się, że w odmianie eliminuje się w końcówce nazwiska -e. Według mnie powinno być: Wiatra. Czy mam rację, a może jestem w błędzie. Bardzo proszę o pomoc.
Jeśli mamy do czynienia z nazwiskiem brzmiącym tak samo jak nazwa pospolita, to w odmianie zachowuje się ono tak jak ta nazwa. A zatem np. w nazwiskach Dudek czy Lipiec samogłoska e kończąca temat wypadnie, ponieważ tak samo dzieje się w odmianie analogicznych nazw pospolitych (pana Dudka i Lipca – jak: dudka, lipca). Jeśli nazwisko nie jest tożsame z nazwą pospolitą, to o tym, czy e zostanie wyeliminowane, czy nie, decyduje tradycja.
Nazwisko Wiater jest tożsame z nazwą pospolitą, którą jest gwarowa (oczywiście, w języku ogólnym niepoprawna) forma rzeczownika wiatr. A zatem zdecydowanie zaleca się tu stosowanie e ruchomego – Wiater, Wiatra, Wiatrowi itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski