Wicie

Dzień dobry. Wybieram się na wakacje do nadmorskiej miejscowości Wicie. Początkowo sądziłam, że powinnam mówić: Jadę do Wici, Jestem w Wiciach, tymczasem natknęłam się na odmianę Jestem w Wiciu. Jak zatem poprawnie odmieniać nazwę tej miejscowości?

Szanowna Pani,

jak podaje wykaz nazw miejscowości MSWiA, w Polsce są trzy miejscowości o nazwie Wicie. W dwóch wypadkach: wsi w powiecie łowickim (woj. łódzkie) i wsi w powiecie sławieńskim (woj. zachodniopomorskie) jest to rzeczownik rodzaju nijakiego (to Wicie jest piękne), odmieniany (jak inne wyrazy należące do tej kategorii): do Wicia, w Wiciu itd. W jednym wypadku: wsi w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie) jest to rzeczownik liczby mnogiej (te Wicie są piękne), odmieniany: do Wici, w Wiciach itd. Gdyby wybierała się Pani do Wici mazowieckich, powiedziałaby Pani: jadę do Wici, jestem w Wiciach. Skoro wybiera się Pani do Wicia zachodniopomorskiego, powie Pani: jadę do Wicia, jestem w Wiciu.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski