Wiecie państwo…

Szanowni Państwo,
ostatnio często słychać w środkach masowego przekazu zwroty Wiecie Państwo, Państwo rozumiecie, Państwo słuchacie, Państwo widzicie itp. Mnie od zawsze uczono, że mówi się: Wiedzą Państwo, Państwo rozumieją, Państwo słuchają, Państwo wiedzą itp. Proszę o odpowiedź, która forma jest poprawna, bo już się pogubiłam.
Pozdrawiam,
Magda
Formy typu jak Państwo wiedzą, niech Państwo sobie wyobrażą są elegantsze od form typu jak Państwo wiecie, wyobraźcie sobie Państwo. Tych ostatnich można – moim zdaniem – używać w sytuacjach nie bardzo oficjalnych. Polszczyzna pozwala nam więc na gradację form, zależną od typu kontaktu rozmówców i relacji między nimi: od wyobraź sobie (kontakt nieformalny, relacja na ty) przez wyobraźcie sobie Państwo (kontakt raczej formalny, relacja na Pan, Pani) aż po niech Państwo sobie wyobrażą (kontakt zdecydowanie formalny, relacja na Pan, Pani).
Opinie na temat form typu wyobraźcie sobie Państwo są wśród językoznawców podzielone. Niektórzy je całkowicie odrzucają, inni – jak ja – przyjmują z zastrzeżeniami. Przedstawiona wyżej gradacja jest, moim zdaniem, użyteczna, pozwala nam bowiem plastyczne kształtować stosunki z innymi ludźmi. Formy typu wyobraźcie sobie Państwo odbieram jako próbę ocieplenia stosunków z rozmówcą. Jeśli tylko są stosowane świadomie, zdradzają dobre intencje.
Poruszony tu temat był już omawiany w naszej poradni, m.in. przez prof. Małgorzatę Marcjanik, znawczynię językowego savoir-vivre'u. Można przejrzeć jej odpowiedzi w poradni, aby poznać jej stanowisko w tej sprawie.
Mirosław Bańko, PWN