Wieczne pióro

Szanowni Państwo,
czy pióro wieczne jest wieczne ze względu na zbiorniczek, który wciąż na nowo można napełniać atramentem?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Pańskie przypuszczenie wydaje się słuszne – pióro jest wieczne, ponieważ „nigdy się nie kończy”, jeśli tylko wleje się do jego zbiorniczka atrament. Jak się zdaje, tylko Polacy nazywają w ten sposób taki przyrząd pisarski – być może zasugerowaliśmy się określeniem, którego dawniej używali Francuzi – plume sans fin (dosł. pióro bez końca) – do nazwania wynalazku (autorstwa XVII-wiecznego francuskiego inżyniera Nicolasa Biona) będącego podobno prototypem wiecznego pióra – przyrządu matematycznego stanowiącego element kompasu. Jego dokładny opis znajduje się w publikacji Biona pt. Traité de la construction et des principaux usages des instrumens de mathematique (str. 72). Nie podejmuję się wyjaśnienia, jaka część kompasu została nazwana piórem bez końca / plume sans fin – wielce prawdopodobne jest jednak to, że to właśnie za sprawą tego określenia pióro ze zbiorniczkiem na atrament nazywamy dziś piórem wiecznym / wiecznym piórem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski