Wiele dzieci zostało bezdomnych

Która z konstrukcji jest właściwa:  wiele dzieci zostało bezdomnych czy  wiele dzieci zostało bezdomnymi?

Poprawne jest zdanie Wiele dzieci zostało bezdomnych. W orzeczeniu imiennym z czasownikiem zostać przymiotnik przybiera formę narzędnika tylko wówczas, jeśli łącznik (czyli właśnie czasownik) jest w bezokoliczniku (Trudno w takiej sytuacji nie zostać bezdomnym).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski