Wiele w negacji

Dzień dobry,

wraz z dziewczyną zastanawiamy się nad poprawnością jednego zdania. Czy mówi się: Wiele w tym estetyki nie ma, czy może: Wiele w tym estetyki nie jest
Czy jest szansa, ze obie formy są poprawne? Będziemy bardzo wdzięczny za dołączenie krótkiego wyjaśnienia.

Z góry dziękujemy i pozdrawiamy.

Szanowni Państwo,

niestety, poprawna jest tylko jedna forma: Wiele w tym estetyki nie ma. Wynika to stąd, że w negacji jest zamienia się w nie ma, tak jak w zdaniach: Nie ma tu wielu osób (nie: Nie jest tu wiele osób), W lodówce nie ma mleka (nie: W lodówce nie jest mleko).

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski