Wielebny Księże…

Szanowni Państwo,
jak rozpocząć list lub mail do księdza? Szanowny Panie raczej nie pasuje, skoro w bezpośrednim kontakcie do księdza zwracamy się proszę księdza, a nie proszę pana. Z drugiej strony Szanowny Księże wygląda trochę dziwnie.
Z poważaniem,
Karol Gałecki
Ksiądz księdzu nierówny. Do wikariusza lub prezbitera można pisać Wielebny Księże lub Czcigodny Księże, ale do proboszcza raczej Przewielebny Księże Proboszczu, a do duchownych sprawujących wyższe godności kościelne jeszcze inaczej, zob. Małgorzata Marcjanik, Mówimy uprzejmie (PWN, 2009, s. 151 i nn.).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski