Wielka litera jako wyraz szacunku?

Szanowni Państwo,

zwracam się z następującymi pytaniami:

  1. Czy nadawca piszący list gratulacyjny, życzenia itp. podpisujący się słowami: dyrektor, koleżanki i koledzy z pracy lub w imieniu społeczności powinien te słowa zapisać wielkimi literami?
  2. Czy, wypisując dyplom dla konkretnego ucznia, słowo ucznia powinno być zapisane wielką literą?

Dziękuję

Bożena K.

Ad 1. Słowa takie należy zapisać małymi literami, ponieważ wielkie litery zarezerwowane są dla adresata. Nadawca – przez grzecznościową skromność – podpisuje się małymi literami, jeśli oczywiście nie używa swojego imienia i/lub nazwiska.

Ad 2. Nie, małą.

Małgorzata Marcjanik