Wielkanoc

Szanowni Państwo,
proszę o podpowiedź, która wersja jest prawidłowa: Wielkanoc 2014 czy Wielkanoc 2014 r.? Może obie są poprawne?
Z poważaniem
R. Gorońska
Tak, oba zapisy są poprawne. W pierwszym w miejscu liczby odczytamy wyrażenie liczebnikowe w mianowniku (dwa tysiące czternaście), w drugim wyrażenie to znajdzie się w dopełniaczu, a po nim nastąpi słowo roku. W wyborze między jednym a drugim zapisem można się więc kierować tym, co chcielibyśmu odczytać na głos. Pierwszy zapis zaleca się zwięzłością i prostotą, dałbym mu pierwszeństwo w tytule artykułu, na okładce okolicznościowej publikacji, na plakacie itp. W tekście ciągłym zazwyczaj lepiej użyć drugiego zapisu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski