Wielkanoc

Szanowny Panie Profesorze,
Proszę o zajęcie stanowiska w sprawie Wielkanocy. Dyskutujemy właśnie, czy można życzyc komuś Miłych Świąt Wielkiej Nocy, czy raczej Miłych Świat Wielkiejnocy. A może i tak, i tak? Jak lepiej i dlaczego?
Z poważaniem,
Krystyna Urbańska
Szanowna Pani Krystyno,
Z Wielkanocą (Wielkąnocą) jest trochę tak, jak z Rzeczpospolitą (Rzecząpospolitą): pierwszy człon może pozostawać nieodmienny (zawsze mianownikowy) lub się odmieniać. Może być zatem i Wielkanocy, i Wielkiejnocy. Czy może być też Wielkiej Nocy? Moim zdaniem tak, o ile myślimy przy tym o rzeczywistej wielkości tamtej nocy, kiedy to stało się coś tak wielkiego… W sytuacji życzeń radziłbym raczej pisownię łączną. Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk