Wierzby okazały się wyrastać…

Czy poprawne jest zdanie: Wierzby, które wziął za szpaler na poboczu szosy, okazały się wyrastać w szczerym polu. Konkretnie chodzi mi o zastosowanie bezokolicznika po wyrażeniu okazały się.
Tak, zdanie jest poprawne – czasownik okazać się może się łączyć z innym czasownikiem w bezokoliczniku (pod warunkiem, że tym innym czasownikiem nie jest być – nie mówimy Okazał się być zdrowy, lecz Okazał się zdrowy). Jest to konstrukcja rzadko dziś stosowana, ale z normatywnego punktu widzenia nie można jej nic zarzucić.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski