Właściwy

Dzień dobry,

Czy konstrukcja właściwym (a może: właściwe) jest coś zrobić jest prawidłowa? Przykładowo:  Niewłaściwym jest zapraszać go na przyjęcie lub  Do kogo właściwym jest zwrócić się w tej sprawie?. Na pierwszy rzut oka  konstrukcja taka znacznie lepiej współgra z rzeczownikiem niż z czasownikiem (np.  Niewłaściwym jest upublicznianie tych informacji). Być może moje wątpliwości są bezpodstawne i możliwe jest również użycie bezokolicznika?

Przede wszystkim przymiotnika należy użyć w mianowniku (właściwe), a nie w narzędniku (właściwym). Konstrukcję właściwe / niewłaściwe jest łączymy z rzeczownikiem: Właściwe jest upublicznienie tych informacji.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski