Włochy czy Italia?

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy jest jakaś cezura w historii, do której można używać nazwy Italia? Razi mnie mówienie, że Kochanowski studiował we Włoszech.
Dziekuję i pozdrawiam
Kochanowski na pewno studiował we Włoszech, jak wielu innych w tym czasie. Słowo Italia jest odnoszone w polszczyźnie do Półwyspu Apenińskiego w zastosowaniu do okresu między starożytnością a wczesnym średniowieczem. Później ziemie te są nazywane Włochami, choć zjednoczenie kraju nastąpiło dopiero w XIX wieku.
Dokładnie nie wiadomo, jak nazwa romańskich plemion Vlachów czy Wołchów, przeniesiona na pasterskie ludy z południa, zwane Wołochami, przylgnęła w końcu do mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. W rezultacie tego polszczyzna (obok węgierskiego) stała się wyjątkowym językiem w Europie, który zamiast międzynarodowego słowa Italia ma własną nazwę dla tej części świata. Nazwy Italia używamy nadal w odniesieniu do współczesnych Włoch, ale głównie jako ozdobnika stylistycznego, np. biura podróży zapraszają nas do „słonecznej Italii”. Czasem nazwy tej używa się też, aby uniknąć niezręcznych powtórzeń.
Mirosław Bańko