Włosi, Czesi, Kazachowie

Czy w wyrazach Włoch i Czech w mianowniku liczby mnogiej (Włosi, Czesi) ch wymienia się na ś, czy to końcówka -si niweluje ch? Jest jeszcze wyraz Kazach, ale mianownik liczby mnogiej przyjmuje postać Kazachowie, mimo że w innych przypadkach przyjmuje takie same końcówki jak Włoch i Czech. Dlaczego nie Kazasi?
W formach Włosi, Czesi końcówką jest -i, a zatem w temacie mamy wymianę ch:ś.
Jeśli chodzi o formę Kazachowie, to nie ma zasady, która by mówiła, które rzeczowniki męskie osobowe tworzą mianownik liczby mnogiej za pomocą końcówki -i / -y, a które – przez dodanie -owie. Mówimy osi, Czesi, Szwedzi, Węgrzy, Polacy, Chorwaci, ale Norwegowie, Finowie, Serbowie. Wynika to jedynie ze zwyczaju językowego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski