Wójt czy pan?

Szanowni Państwo,

w lokalnym biuletynie informacyjnym bardzo często zamieszczane są artykuły, w których wymienia się np. Wójta Gminy Pana XY, Starostę Powiatu Pana XY, Kuratora Oświaty Panią XY.

Czy należy umieszczać słowo Pan/Pani między stanowiskiem a imieniem i nazwiskiem? Dodam również, że artykuły mają najczęściej charakter informacji urzędowych. Jeśli więc pojawiają się nich słowa „Pan/Pani”, to czy nie powinny być pisane małą literą?

Z wyrazami szacunku

Weronika Pylak

W sytuacjach urzędowych nie poprzedzamy nazwiska danej osoby słowem pan/pani, szczególnie gdy wskazana jest funkcja tej osoby. Formuła typu wójt gminy X, Pan Jan Kowalski pojawi się w tekstach uroczystych (np. na zaproszeniu, w przemówieniu), a w artykułach prasowych, biuletynach informacyjnych itd. w zasadzie nigdy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski