Wolność i bezpieczeństwo

Dzień dobry, chciałbym prosić o wyjaśnienie czy tak sformułowane zdanie jest poprawne a jeśli nie to jak to zrobić poprawnie:

Za naszą i waszą wolność, bezpieczeństwo i pomyślność.

Chodzi mi o zawarcie wszystkich tych treści w jednym zdaniu i oczywiście żeby nawiązać do znanego hasła powstańczego z 1831 roku

Pozdrawiam

Rafał Dzięciołowski

Szanowny Panie,

bezpieczeństwo jest rodzaju nijakiego, podczas gdy wolność i pomyślność są rodzaju żeńskiego. Powiemy: za nasze i wasze bezpieczeństwo, ale za naszą i waszą wolność, za naszą i waszą pomyślność(oraz: za naszą i waszą wolność i pomyślność). Można też użyć jednego określenia – w liczbie mnogiej – dla wszystkich trzech rzeczowników: Za nasze i wasze: wolność, bezpieczeństwo i pomyślność (wówczas jednak zdanie nie będzie tak silnie nawiązywało do hasła powstańczego).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski