Worcester

Szanowni Państwo,
mało które słowo wzbudza w Polakach tyle emocji, co słowo ketchup.
Wystarczy wygooglować warianty jego wymowy, by natrafić na ludzi uznających wymowę keczap (czyli tę najbliższą oryginalnej) za snobistyczną czy pretensjonalną. Moje dzisiejsze pytanie dotyczy podobnego problemu fonetycznego. Proszę powiedzieć mi, czy powinniśmy mówić łorczester, łerczester, a może łustersos? Oraz jak poprawnie wygląda zapis worcester czy łorczester?
Łączę wyrazy szacunku
Mario Kiliński
Worcesrer to miasto w Wielkiej Brytanii – jego wymowa to [ˈwʊstǝ]. Nazwa ta funkcjonuje także jako eponim – pisany małą literą, oznacza sos na bazie anchois. Jego wymowa w polszczyźnie nie odbiega od angielskiej (Słownik języka polskiego PWN oddaje ją jako
[uster].
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski