Workflow

Szanowni Państwo,
Chciałam zapytać o odmianę słowa workflow. Określa się nim przepływ informacji w firmie i nie ma polskiego odpowiednika. Jeśli jednak chcemy powiedzieć, że procesy informacyjne nie działają skutecznie, powiemy że firma nie ma dobrego… Workflowa, workflowu?
Pozdrawiam
Natalia
Szanowna Pani,
wyraz workflow nie zdążył się jeszcze zaadaptować do polszczyzny – jest zapisywany po angielsku, a wymawiany różnie: zgodnie z oryginałem (ˈwǝrkˌflō), w sposób hybrydalny („łorkflow”) lub całkowicie po polsku („workflow”). To wszystko sprawia, że i jego odmiana jest na razie niepewna. W wypadku bowiem wymowy angielskiej jego zakończenie fonetyczne blokuje możliwość deklinacji (na głoskę [ō] nie kończą się w polszczyźnie wyrazy odmienne). Jeśli zaś jako ostatnią głoskę wymawiamy [w], to wyraz podlega odmianie. Na razie żadna z form dopełniacza (workflowu, workflowa) się nie utrwaliła, a jak będzie – czas pokaże.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski