Wracać się a wracać

Dzień dobry. Pytanie dotyczy sformułowania wracać się do obrony w kontekście piłki nożnej. Jest to zwrot bardzo często używany, a czy nie lepiej byłoby mówić wracać do obrony? Czy to się jest tam potrzebne i w ogóle poprawne? Sprawia wrażenie językowej redundancji.
Mówimy, że ktoś wraca się, jeśli nie dotarłszy do celu, przybywa do miejsca, w którym już był. Wracać natomiast to po prostu ‘przybyć do miejsca, w którym się już było’. Inaczej mówiąc – wracać się wskazuje na to, że ktoś przerwał podróż, po to żeby wrócić, żeby być z powrotem tam, gdzie był wcześniej. Sytuację na boisku piłkarskim opisałabym raczej za pomocą czasownika wracać.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski