Wróżbiarze i radiesteci

Czy radiestezja jest formą wróżbiarstwa? Jeśli tak, to jaki ma z nim związek?
Znak równości można by postawić między radiestezją i różdżkarstwem, natomiast wróżbiarstwo to co innego. Wróżka, rzadziej wróż, usiłują przewidzieć przyszłość. Radiesteta zaś za pomocą różdżki lub wahadełka stara się znaleźć ukryte przedmioty, cieki wodne, diagnozować choroby i wykrywać „energię” emitowaną przez ludzkie ciało. Jeśli jest jakiś związek między wróżbiarzem i radiestetą, to chyba taki, że obaj próbują dokonać czegoś, co jest bardzo trudne, i można się dziwić, że w ogóle się udaje.
Mirosław Bańko