Wschodek

Czy w dawnej polszczyźnie istniało rozróżnienie na schody i wschody? Jako odpowiednia schody do schodzenia i schody do wchodzenia na górę?
W dawnej polszczyźnie istniał rzeczownik wschodek oznaczający to samo co stopień, schodek. Nie było natomiast osobnej nazwy na ciąg stopni służących do wchodzenia, innej niż ta, która odnosi się do ciągu stopni służących do schodzenia – trudno sobie wyobrazić taką specjalizację.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski