Wstyd nie odmieniać nazwisk…

Wstyd nie odmieniać nazwisk…
7.02.2019
7.02.2019
Kiedy w pracy mówię o konieczności odmieniania nazwisk w pismach, napotykam na zdecydowany opór współpracowników. Zdecydowana większość uważa, że „wymyślam głupoty” oraz że bardziej urzędowo (!) jest, gdy nazwisko pozostaje nieodmienione. Dlatego proszę o podpowiedź, po jaką publikację z tego zakresu powinnam sięgnąć, żeby zwiększyć swoją wiarygodność i umieć odpowiedzieć na wszystkie podchwytliwe pytania typu „A jak odmienisz takie-i-takie nazwisko”.
Nazwiska trzeba odmieniać! Powtórzę za śp. prof. Ireną Bajerową: „Wstyd nie odmieniać nazwisk!”. Zdecydowana większość nazwisk używanych w Polsce (a także duża część nazwisk noszonych przez nie-Polaków) daje się włączyć do polskiego systemu gramatycznego – nie ma więc powodów, by ich nie odmieniać.
Najbardziej dostępną (bo zamieszczoną w internecie) publikacją zawierającą zasady deklinacji nazwisk jest rozdział IX Wielkiego słownika ortograficznego PWN pod red. E. Polańskiego (https://sjp.pwn.pl/zasady/IX-Pisownia-nazw-wlasnych;629595.html). Z wydawnictw drukowanych mogę polecić Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (PWN, Warszawa, 1999) oraz (nieskromnie) zbiór ćwiczeń z rozbudowanym kluczem pt. Formy i normy, czyli poprawna polszczyzna w praktyce pod red. K. Kłosińskiej (PWN, Warszawa, 2016).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego