Wstyd

Szanowni Państwo,
proszę o etymologię rzeczownika wstyd.

Pozdrawiam
Stratos Vasdekis
Może nie od rzeczy będzie przypomnieć, że etymologię interesującego Pana wyrazu bez trudu ustalić można w słownikach etymologicznych języka polskiego, które są ogólnie dostępne w bibliotekach. Tak więc odpowiedź na pytanie o etymologię wyrazu wstyd znajdziemy właśnie w tego typu źródłach. Wiesław Boryś w Słowniku etymologicznym języka polskiego (s. 713) podaje, że wywodzi się on z prasłowiańskiego *stydъ ‘wstyd’ i jest to rzeczownik odczasownikowy od psł. *styděti () ‘wstydzić się’. W staropolszczyźnie było wstydać ‘trapić, nękać, dokuczać’, wstydać się ‘lękać się, odczuwać wstręt, wstyd’.
Obszerne objaśnienie dotyczące historii wyrazu wstyd podała Krystyna Długosz-Kurczabowa w Wielkim słowniku etymologiczno-historycznym języka polskiego (s. 729–730). Zachęcam do lektury tego opracowania.
Kazimierz Sikora, Uniwersytet Jagielloński