Wszyscy cię uważają

Witam serdecznie,

Ostatnio brałem udział w pewnej dyskusji na portalu facebook. Dyskusja ta dotyczyła użycia słowa uważają jako równoznacznego ze słowem poważają. Przytoczę cytat: „Wszyscy Cię szanują i uważają, dopóki podzielasz ich poglądy”. Moje pytanie odnosi się właśnie do czasownika uważać – czy jest on równoznaczny z czasownikiem poważać? Można używać ich zamiennie?

Uważać w znaczeniu 'poważać' to słowo już mocno przestarzałe, w słowniku Doroszewskiego (https://sjp.pwn.pl/doroszewski/uwazac;5513164.html) zilustrowane cytatami z XIX i początku XX wieku.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski