Wtórny związek składniowy

Zastanawiam się nad zdaniem: Wraz z pogarszaniem się sytuacji w Tybecie zbierało się wokół niego coraz więcej lamów, które można zinterpretować dwojako w zależności od akcentu zdaniowego. Albo że sytuacja pogarszała się gdzieś, więc w Tybecie zbierali się lamowie, albo że sytuacja pogarszała się w Tybecie. Problem polega na tym, że – jak rozumiem – nie można zaznaczyć tego akcentu przecinkiem, żeby nie oddzielać inicjalnego okolicznika. Co zatem zrobić? Chyba pozostaje jedynie myślnik.
W podanym zdaniu mamy do czynienia z wtórnym związkiem składniowym – element w Tybecie może się odnosić do dwóch wyrazów: zarówno do sytuacji, jak i do zbierać się, co za każdym razem powoduje powstanie innego sensu.
W takiej sytuacji najlepiej jest zmienić szyk wyrazów w zdaniu, np.:
Wraz z pogarszaniem się sytuacji w Tybecie wokół niego zbierało się coraz więcej lamów
Wraz z pogarszaniem się sytuacji zbierało się wokół niego w Tybecie coraz więcej lamów.
W ostatnim zdaniu można dodatkowo wydzielić element w Tybecie, np. biorąc go w nawias albo oddzielając myślnikami.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski